05/05/23

SERIJA INTERVENCIJA U JAVNI PROSTOR SISKA

UPJP SISAK 2023 – UMJETNIČKI POJMOVNIK JAVNOG PROSTORA

U svibnju 2023. u Sisku se odvija program UPJP Sisak 2023 – Umjetnički pojmovnik javnog prostora, u organizaciji Gradske galerije Striegl i Umjetničke organizacije Otvoreni likovni pogon iz Zagreba. Riječ je o nizu događanja, radionica, treninga, javnih izvedbi i performansa u kojima će moći sudjelovati građani/ke svih generacija, prema koncepciji i uz vodstvo umjetnika/ca Ivane Tkalčić, Pere Kavgića i Marine Otchude Say Gynt. Cilj je programa razvijati umjetničke sadržaje u suradnji s lokalnom zajednicom i na lokalno relevantne teme, uključiti građane/ke u njihovu realizaciju, pružiti im nova iskustva i mogućnosti da se izraze, obogatiti društveni i javni život grada. Svi su programi za sudionike/ce besplatni. 

Ivana Tkalčić će u okviru umjetničkog projekta “Astronaut(i) bez svemirskog broda” voditi ciklus jednosatnih radionica “Trening za šetače Mjesecom”, kojeg je osmislila u odnosu na trening za astronaute na kojem je sudjelovala u kolovozu  2022. godine u Poljskoj, kao pripremu za boravak na lunarnoj svemirskoj stanici Europske svemirske agencije. Trening čine fizičke i mentalne vježbe usmjerene prema “održivoj” upotrebi vlastite energije tijekom stresnih i ekstremnih situacija, koje će polaznike/ce opremiti za kvalitetniji život u/s vlastitim tijelom. U uvodnom dijelu umjetnica će ispričati kako je izgledao Analogni astronautski trening u Poljskoj i kakvu je ulogu u njenom interesu za svemirska istraživanja imao Centar za svemirsku i inovativnu tehnologiju u Sisku. 

Pero Kavgić će sa svojih 96 godina, staračkim leđima i s velikim apetitom za ‘porati posluku u svijet o stanju stvari’, u Sisku premijerno izvesti tri performansa: u prvom će se obratiti javnosti kroz monološki performans “Perin monolog: Sâm samcat”, u drugom, “Pero uličar – šetnja Siskom s dragim ljudima i onima koji se tako identificiraju”, s građanima/kama će razmjenjivati misli o starenju i odlascima, smislu i besmislu, klimatskim promjenama i svemu što ovom starcu nema smisla. Treći će se puta Pero Kavgić pojaviti zajedno s mladima, generacijom šest puta mlađom od njega, u performansu “Nemoguća misija #1: Utjeha Pere Kavgića”. Performans će nastati u sklopu radionice “Drugačija ja, drugačiji vi”, trodnevnog treninga improvizacije zvukom, glasom i tekstom kojeg će u suradnji s Perom Kavgićem voditi Marina Otchuda Say Gynt. Događanja su dio umjetničkog projekta Marine Otchude Say Gynt “Pero Kavgić premijerno u Sisku: Nema smisla”.

Financijski pokrovitelji programa su Grad Sisak, Ministarstvo kulture i medija RH te Zaklada Kultura nova.

PROGRAM:

srijeda, 17.5.2023. u 19.30,  S. S. Kranjčevića 2, plato kod fontane u pješačkoj zoni

Pero Kavgić: “Perin monolog: Sâm samcat”, obraćanje građanima/kama Siska kroz monološki performans

četvrtak, 18.5.2023., od 11.00 do 12.00; Rimska ulica, Šetnica Slave Striegla

Pero Kavgić: “Pero uličar – šetnja Siskom s dragim ljudima i onima koji se tako identificiraju”, performans s građanima/kama Siska

četvrtak, 18.5.2023. u 19.00, S. S. Kranjčevića 2, plato kod fontane u pješačkoj zoni

“Nemoguća misija #1: Utjeha Pere Kavgića”,  javni nastup polaznika/ca radionice  „Drugačija ja, drugačiji vi” voditeljice Marine Otchude Say Gynt i suradnika Pere Kavgića

19.5. – 26.5.2023., Sportska dvorana Zeleni brijeg, Mala dvorana 

Ivana Tkalčić: “Trening za šetače Mjesecom”, radionice s grupama osnovnoškolaca (OŠ 22. lipnja), srednjoškolaca (Srednja škola Petrinja i Gimnazija Sisak) i umirovljenika/ca (Udruga umirovljenika Sisak).

subota, 27.5.2023. u 11.00, Sportska dvorana Zeleni brijeg, Mala dvorana 

Ivana Tkalčić: “Trening za šetače Mjesecom”, otvorena radionica za građanstvo

Program će biti detaljno predstavljen na press konferenciji u petak, 12. svibnja u podne, u prostoru Centra kreativne industrije Sisak, Stjepana i Antuna Radića 20. O programu će govoriti kustosice i producentice programa Alma Trauber (Gradska galerija Striegl, Sisak) i Maša Štrbac (Umjetnička organizacija – Otvoreni likovni pogon – Zagreb) te umjetnice Ivana Tkalčić i Marina Otchuda Say Gynt.

O umjetnicima/cama

Ivana Tkalčić (Sisak, 1987.) je multimedijalna umjetnica i istraživačica sa širokim rasponom interesa koji uključuju arhive i baze podataka, umjetnu inteligenciju, digitalne tehnologije, život u ekstremnim uvjetima. U radu se koristi različitim medijima koje vidi kao fluidan i promjenjiv alat pomoću kojega može realizirati različite zamisli. Magistrirala je ekonomiju na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu (2012) i slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu (2016.) Ak. god. 2015./2014. studirala je na Akademiji likovnih umjetnosti u Münchenu, a 2019/2020. pohađala WHW Akademiju, međunarodni edukativni program za mlade umjetnice i umjetnike. Samostalno je izlagala više puta u Hrvatskoj i Europi te sudjelovala na skupnim izložbama i biennalima u svijetu. Finalistica je izbora za 20. Nagradu Radoslav Putar (2021.); dobitnica je nagrade – HPB Grand Prix na 35. salonu mladih (2020.), nagrade/otkupa Erste Fragmenti 12 (2016.) te RCAA – Young European Art Award (2016.). Sudjelovala je na više rezidencijalnih boravaka: EMMPOL Poljska, Centar za obuku analognih astronauta, Poljska (2022.); EthicAI=LABS, Goethe-Institut, Njemačka (2021.); Projekt SciArt, Zajednički istraživački centar, Europska komisija, Italija (2019.); Summer Session, V2_ Lab, Rotterdam, Nizozemska (2018.);  NXT Residency, ELIA & Academy of Fine Arts Vienna, Beč, Austrija (2017.). https://ivanatkalcic.com/ 

Ivana Tkalčić, performans u parku skulptura Željezara Sisak, 2020., prvi dio umjetničkog projekta “Astronaut(i) bez svemirskog broda”

Marina Otchuda Say Gynt je multidisciplinarna umjetnica porijeklom iz Siska, koja je sa svojom umjetnošću prošla 4 kontinenta i brojne zemlje. Dobitnica je nagrade za radio dramu “Krleža, stand in line! / Krleža, stani u red!” (International audio fiction award, Sarah Lawrence College) u New Yorku, 2018. godine. Predstavljala je Hrvatsku 2019. godine na međunarodnom obilježavanju Rođendana umjetnosti kao autorica i dirigentica koncerta improvizirane glazbe na 5 jezika s prijenosom uživo na 20-ak sjevernoameričkih i europskih radio postaja. Dobitnica je godišnje nagrade za suvremenu umjetnost THT@MSU za video rad “Pozdrav” sniman u napuštenoj hali Željezare Sisak. Za potrebe jednokratnog performansa izgrađena je replika hale Željezare Sisak na njujorškom Long Islandu u rezidenciji Watermill (Bob Wilson) gdje je Marina izvela dvosatni performans inspiriran videom “Pozdrav”. www.otchuda.com

Marina Otchuda Say Gynt

Pero Kavgić (r. 1927.) je jedan od perfomera u grupi performera Marine Otchude Say Gynt, umjetnik koji se u životu bavio umjetnošću trajanja (eng. endurance art) bez velike medijske pompe. Najznačajnija njegova djela, nažalost slabo ili nikako zabilježena u arhivima povijesti, vremenski rasprostrta preko dva svjetska rata do novog milenija, obuhvaćaju raspon od višejezičnog “Stay low, arbeit macht frei, natura non facit saltus” (u kojem je 365 dana aktivno uspijevao raditi na akciji nečinjenja), preko performansa trajanja “Pišem ti pismo” (u kojem tijekom neprekidnih 15 sati svjetla hrvatskoga ljetnog solsticija piše pisma golubovima o stanju svijeta, a koji neslavno završava uslijed značajnih komunikacijskih poteškoća koje je pripisao pandemiji aspergerovog sindroma u populaciji srednjehrvatskih golubova), te “Y2K, go away” (u kojem Morseovim kodom šalje molitvu hakerima svijeta da zaustave milenijski bug) do najrecentnijeg Zoom performansa “Gledam, a ne čujem – anno domine 2020.” tehnički i sponzorski izdašno podržanim od telekomunikacijskog start-up diva SpaceMoBBing.

https://otchuda.com/hr/worker-radnik/pero-kavgic/ 

O programu

UMJETNIČKI POJMOVNIK JAVNOG PROSTORA je višegodišnji program Umjetničke organizacije Otvoreni likovni pogon iz Zagreba, kojeg je inicirala i umjetnički vodi Kristina Leko. Program je usmjeren na jačanje diskursa umjetnosti u javnom prostoru i umjetnosti u zajednici u sredinama izvan Zagreba, putem umjetničkih intervencija domicilnih umjetnika i umjetnica na lokalno relevantne teme i uz participaciju lokalne zajednice. Do danas je program realiziran u Osijeku (2018., 2019. i 2021.), Šibeniku (2018-2019.; 2022.), Slavonskom Brodu (2019. i 2021.), Splitu i Zagrebu (2020.) te  Drnišu (2022.). Ovo je prvo izdanje programa u Sisku.

https://blog.otvorenilikovnipogon.org/category/umjetnicki-pojmovnik-javnog-prostora/ 

O organizatorima

Gradska galerija Striegl je javna muzejska ustanova koju je osnovao Grad Sisak 2004. godine. Djelatnost galerije obuhvaća: sistematsko prikupljanje, čuvanje, stručno i znanstveno obrađivanje, proučavanje i izlaganje predmeta moderne i suvremene umjetnosti; organiziranje povremenih izložbi; provođenje edukativnih programa vezanih uz modernu i suvremenu umjetnost kao i popratnih programa izložbenih djelatnosti; sistematsko praćenje, stimuliranje, promoviranje, istraživanje, valoriziranje i izlaganje novih oblika umjetničkog izražavanja.

https://galerija-striegl.hr/ , Facebook: Gradska galerija Striegl, Instagram: gradska_galerija_striegl

Umjetnička organizacija Otvoreni likovni pogon (OLP), osnovana 1997. godine, zagovara umjetničko djelovanje u urbanom i medijskom prostoru, njeguje istraživački transdisciplinarni pristup umjetničkoj, aktivističkoj i kulturalnoj praksi te realizira programe u području socijalno kritične i angažirane umjetnosti, s težištem na projektima umjetnosti u zajednici, participacijske umjetnosti i umjetnosti u javnom prostoru.

http://www.otvorenilikovnipogon.org/ , Facebook: Otvoreni likovni pogon

IMPRESSUM: 

UPJP SISAK 2023 – UMJETNIČKI POJMOVNIK JAVNOG PROSTORA

serija intervencija u javni prostor Siska

Gradska galerija Striegl, Sisak & Otvoreni likovni pogon, Zagreb u suradnji

Umjetnici/ce: Ivana Tkalčić, Pero Kavgić i Marina Otchuda Say Gynt

Kustosice/Produkcija: Alma Trauber i Maša Štrbac

Umjetnička voditeljica UPJP programa: Kristina Leko

Financijski pokrovitelji: Grad Sisak i Ministarstvo kulture i medija RH, Zaklada Kultura nova

https://galerija-striegl.hr/

Oznake


povratak na popis novosti
Gradska Galerija Striegl, 2024. Sva prava pridržana. dizajn: Sven Sorić | izrada: Viktor